Ünite 3 : Lingusta İngilizce programı üçüncü derse hoşgeldiniz.

“Her Adımda Yeni Yapıtaşları.”

Lingusta Metodu Kullanım Rehberi

Nasıl kullanmalısınız?

Her üniteden maksimum verimi sağlamak için kendinize en uygun ve rahat koşulları sağlamaya çalışın. Bölünmeden pratik yapabileceğiniz bir ortamı seçin. Aynı zamanda zihninizin açık, vücudunuzun yorgun olmadığı günün herhangi bir saatini seçebilirsiniz. Arabanızda seyahat ederken bile programı dinleyebilirsiniz.

Dersler yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. Araştırmalar göstermiştir ki 30 dakika öğrenmek için en ideal zamandır ve 30 dakikayı aşan derslerde aklın yeni bilgiler öğrenme ve öğrendiklerini daha sonra hatırlama yeteneği azalır. Her gün 30 dakikalık bir ders dinliyor olmaya maksimum özen gösterin. Her gün öğrenmekte olduğunuz dile bir süre maruz kalmak o dilin öğrenme hızını arttırır.

Programa başladığınız andan itibaren lütfen eğitmenin talimatlarını uyguladığınızdan emin olun. Bu noktada en önemli adımlardan biri eğitmen söyledikten sonra yüksek sesle cevap veriyor olmaktır. Her direktiften sonra bir sessizlik olacaktır ve o sessizliği eğitmenin sorusuna cevap vermek ya da ardından söyleneni tekrar etmek için kullanmanız gerekmektedir.

Bu programda başarılı olmak için aktif katılımınız şarttır. Ders süresince kağıt, kalem ve sözlükten uzak durun. Lingusta metodu beynin sözel öğrenme kısmı ile ilgilidir. Eğer dinlediğiniz kelimeleri yazmaya çalışırsanız dersin düzenini bozmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz.

Başarı için öneriler

1. Her gün bir ders bitirin ve arada gün atlamayın. Aynı gün birden fazla ders yapmanız tavsiye edilmez ancak bir dersi aynı gün içinde birden fazla kez tekrarlayabilirsiniz.

 

2. Başarılı olmak için öğrenilen yabancı dile hergün temas ediyor olmak önemlidir. Her derse iyi konsantre olun ve dikkatle dinleyin. Eğitmenin size söylediği yönergeleri uyguladığınızdan emin olun.

 

3. Eğitmen size direktif verdiği zaman yüksek sesle konuşun ve size verilen aralıklarda istenen cevabı verin. Direktiflere göre gereken tüm konuşma aktivitelerini yapın. Ana dersler için herhangi bir kitaba ya da kişiye danışmanıza gerek yoktur.

 

4. Okuma derslerine başlamak için acele etmeyin. Programa başladıktan en az 10 gün sonra yani 10 ana dersi tamamladıktan sonra okuma derslerine başlayın. Okuma derslerini Lingusta Okuma Dersleri Kitabı eşliğinde dinleyin.

İlerlemenizi kontrol edin

İlerlemenizi kontrol etmek için en etkili yöntem eğitmenin sorularına hızlı bir şekilde cevap verebilmektir. Eğer soruların %80’ine cevap verebiliyorsanız bir sonraki derse geçmek için hazırsınız demektir. İlerlemek önemlidir ancak soruların tamamına doğru cevap vermek için sürekli aynı dersi tekrar dinliyor olmanız sizi ilerlemekten alıkoyacaktır. Bu sebeple %80 doğru cevap verebiliyor olmayı rahatlıkla doğru bir referans noktası olarak alabilirsiniz.

Her ders daha önce öğrendiğiniz ile yeni öğreneceklerinizin karışımı olan bir içerikten oluşmaktadır. Dolayısı ile şayet bir şeyi unuttuğunuz hissine kapılırsanız, size hatırlatılıyor olacaktır. Lingusta Metodu'nun özelliklerinden biri de ‘hatırlatma’ sıklığıdır. Bir dakika içinde birçok kez bir soruya cevap veriyor olacaksınız. Bu tekrarlar kısa bir zamanda önemli gelişim kaydetmenizi sağlayacaktır.

Kullananlar Lingusta Metodu hakkında ne düşünüyorlar?